Історія виникнення капора-капюшона як елементу одягу

1-30-2024

Капюшон як частина одягу з’явився у Середні століття. Зокрема, він став невід’ємною складовою уніформи ченців та черниць католицьких та православних монастирів. Головним чином, капюшон виконував практичну функцію — захищав голову від несприятливих погодних явищ під час пересування монастирськими дворами чи відвідування церковних служб.

Типова накидка чернечої ряси мала просту конструкцію, що являла собою шмат тканини округлої форми із загостреним верхом та оздобленим хутром коміром.

Такий вироб щільно облягав голову, захищаючи від вітру та снігу. Водночас він був досить легким, щоб не заважати під час молитов та різних робіт.

Використання капора в європейській моді XVIII століття

Хоча капюшон з’явився ще у середньовіччі, капор як самостійний елемент вперше заявив про себе у моді доби Просвітництва.

У Франції та Англії 17 ст. капор набув популярності як аксесуар до розкішних суконь та пальто знаті. На відміну від об’ємного капюшона, він являв собою невеличку деталь у вигляді коміра з пришитою шапочкою, що прикривала лише верх голови.

Стандартні капори того часу виготовляли з дорогих тканин (оксамиту, атласу), прикрашаючи стрічками, квітами або пір’ям. Вони були елегантним аксесуаром, що надавав жіночим та чоловічим образам вишуканості й загадковості.

Функціональні переваги поєднання

Незважаючи на популярність у моді як самостійних елементів, капор та капюшон по-справжньому розкрили свій потенціал у комбінації один з одним.

Адже вони ідеально доповнюють один одного: капор надійно захищає шию та закриває верх голови, а капюшон рятує від негоди все обличчя.

Таке поєднання зберігає переваги двох моделей та усуває їх недоліки: створюється гармонійна цілісність, яка максимально зручна та функціональна.

Вважається, що вперше подібну єдність було реалізовано у скандинавських народів. Саме завдяки суворим північним умовам у них виникла потреба в універсальному головному уборі такого формату.

Еволюція від ранніх зразків до сучасного вигляду

З часом капор-капюшон поширився далеко за межі Півночі та зазнав доволі помітної еволюції. Поступово змінювалися матеріали, форми, стилі цієї частини одягу.

Перші різновиди виготовляли переважно з натуральних грубих тканин – вовни, хутра, шкур. Вони мали досить великі розміри, щоб можна було накинути їх навіть поверх іншого головного убору та щільно укутатися від лютих морозів.

Проте вже у 19 столітті капор-капюшон еволюціонував у бік більшої елегантності та різноманітності. З’явилися як жіночі мереживні, делікатні моделі, так і чоловічі стримані варіанти з візерунками та комірами-стійками з кашеміру та велюру.

У 20 столітті разом з розквітом модернізму дизайнери почали активно експериментувати з формами, кольорами, фурнітурою такого елементу одягу. З’явилися яскраві, екстравагантні моделі зі:

  • складним кроєм;
  • прикрасами;
  • асиметрією. 

Особливої популярності набули комбіновані моделі, що поєднували контрастні тканини та стилі.

Що стосується сучасності, то мода ХХІ століття пропонує широке розмаїття варіантів цього доповнення — від доволі аскетичних спортивних капорів-капюшонів до елегантних вечірніх моделей. 

Є опції як для повсякденного використання, так і для особливих випадків. Проте, незважаючи на різноманіття дизайну, головне призначення капора-капюшона лишається незмінним впродовж століть – тепло та комфорт.

Сподіваємося, наведена інформація надихне вас на придбання стильного та якісного капюшона в інтернет-магазині Fortune. Адже саме такий аксесуар стане у нагоді у холодну пору року, гармонійно доповнюючи ваш зимовий гардероб.

Кожна жіночка може завітати на сайт fortune.net.ua та придбати капор-капюшон на будь-який смак. Широкий асортимент та доступні ціни не залишать вас байдужими.